W Północnej straszą literackie potwory! Nietypowa wystawa monstrów Opublikowano 2 listopada 2022
Drakula z Transylwanii, potwór z Loch Ness, praski Golem - w sumie aż 10 potworów, monstrów i innych straszydeł można oglądać w Galerii Północnej. Do 27 listopada trwa tam wystawa, na której zgromadzono interaktywne figury postaci znanych m.in. z ludowych podań, legend, bajek i światowej literatury grozy. Ekspozycja po raz pierwszy pokazywana jest w Warszawie.

Budzące strach postaci, które przyprawiają o dreszczyk, można teraz z bliska i na żywo zobaczyć w Galerii Północnej. Stanęła tam właśnie wystawa figur stworów i monstrów, które są doskonale znane fanom literatury grozy. Największa ma niemal 4 metry wysokości!

Na ekspozycji można zobaczyć m.in. Draculę, czyli kultową postać z gotyckiej powieści Brama Stockera, Golema znanego z czeskich i żydowskich legend, ale też z twórczości Gustava Meyrinka czy potwora powołanego do życia przez dra. Frankensteina, spopularyzowanego przez angielską pisarkę Mary Shelley.

Wśród prezentowanych figur nie brakuje też budzących strach bohaterów opowieści ludowych i legend z Polski, Wysp Brytyjskich i Niemiec, a także czarnych charakterów znanych z baśni. Pojawia się więc: Rycerz bez głowy, Goblin, potwór z Loch Ness, czyli Nessie, Smok wawelski i Baran, a także Wilk z opowieści o Czerwonym Kapturku braci Grimm.

– To postaci, które od pokoleń rozbudzają wyobraźnię. Znamy je od dziecka z opowiadań, kojarzymy także z popkultury – filmów, seriali, komiksów czy bajek. Teraz pojawia się okazja do tego, aby stanąć z nimi oko w oko. Co więcej, odwiedzając wystawę można lepiej poznać ich świat. Prawie wszystkie figury pokazywane na ekspozycji są interaktywne – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.

I tak przyglądając się Drakuli można przy okazji zagrać w grę, w której zbiera się wampirze artefakty, pomagające w pokonaniu labiryntu. Z kolei zaglądając do laboratorium doktora Frankensteina można przy pomocy specjalnego mechanizmu napełnić serce potwora i go ożywić. Co odważniejsi ożywić będą mogli też Golema, wyliczają organizatorzy.

Ponadto, odwiedzający wystawę mają możliwość: wcielenia się w Rycerza bez głowy, zobaczenia podwodnego świata Nessie, przygotowania trucizny dla Smoka Wawelskiego, rozdrażnienia Goblina, a także zajrzenia do brzucha złego Wilka, który pożarł babcię Kapturka. To ostatnie możliwe jest dzięki „ekranowi RTG”. Całość ekspozycji dopełniają także inne interaktywne eksponaty, nawiązujące do świata grozy, w tym: Wieża Duchów, za sprawą której można poznać zjawy straszące w różnych częściach Europy czy Beczka Krzyku, umożliwiająca sprawdzenie natężenie swojego wrzasku na widok straszydła.

– Całą przygotowana przez nas wystawa ma inspirować do odkrywania tych kultowych postaci, które pochodzą z różnych epok i zakątków Europy, ale także bawić. Odnajdą się na niej zarówno dzieci, dla których spotkanie z potworami i interaktywne atrakcje będą czystą frajdą, jak również dorośli, którzy na chwilę przeniosą się do świata wyobraźni ze swojego dzieciństwa – zachęca przedstawicielka Północnej.

Wszystkie eksponaty składające się na wystawę można zobaczyć w różnych punktach na parterze galerii aż do 27 listopada. Ekspozycja dostępna jest w godzinach otwarcia centrum. Wstęp bezpłatny.

 

Źródło: Galeria Północna/Guarana PR

 

Przypisane branże