Na całym świecie spontaniczne wyprzedaże garażowe organizowane na osiedlach, miejskich placach czy w parkach przyciągają tłumy, czemu sprzyja rosnąca świadomość ekologiczna oraz moda na rzeczy vintage. W samych tylko Stanach Zjednoczonych już 75% konsumentów deklaruje, że kupuje z drugiej ręki. Wśród pokolenia Z odsetek ten wynosi 83% - podaje w swoim najnowszym raporcie Thred-Up.
Wydarzenia w tej formule zaczynają pojawiać się też w innych przestrzeniach, w tym w centrach handlowych m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. Rynek retail coraz częściej włącza „garażówki” do strategii ESG, promując w ten sposób modę cyrkularną czy podejście less waste. W Polsce przykładem jest Galeria Północna w Warszawie, która już od 2022 roku z dużym sukcesem organizuje „garażówki”. Obiekt był pierwszym na polskim rynku retail, który sięgnął po tego typu działania w formie cyklicznej.
Tylko w ubiegłym roku w Północnej zorganizowano 12 wyprzedaży garażowych, które nie tylko przyciągnęły niemal 1,3 tys. mieszkańców-sprzedawców, ale przede wszystkim ponad 131 tys. kupujących. Sukces imprezy sprawił, że na rok 2024 galeria szykuje kolejne 12 edycji. – „Garażówka” to obecnie bardzo istotny projekt proekologiczny, a zarazem rozwinięta platforma, dzięki której integrujemy społeczność lokalną i w praktyce pokazujemy, jak nie marnować rzeczy – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.
– Wyszliśmy z założenia, że zamiast tylko mówić o zero waste czy less waste, po prostu pokażemy mieszkańcom Warszawy i okolic, jak te idee i ekopostawy wcielić w życie. „Garażówka” stała się więc nie tylko miejscem, w którym można za grosze kupić używane przedmioty, ale przede wszystkim przestrzenią, w której każdy, kto nie trudni się zawodowo handlem starociami, może je sprzedać. Samo wydarzenie ma bowiem mocno sąsiedzki charakter – dodaje.
Co więcej, wpisuje się w działania z obszaru community relations i edukacji ekologicznej, tworząc wokół siebie zaangażowaną, stale rosnącą lokalną społeczność, której bliskie są ekowartości. – Wydarzenie uczy dobrych nawyków, ale nie poprzez nakazy i zakazy czy kampanijne hasła, robi to natomiast w miękki sposób, oddolnie poprzez integrację wokół sprawy i idei. Celem samego wydarzenia jest bowiem m.in. inspirowanie do zmiany postaw i to w wielu wymiarach – mówi Barbara Andrzejewska.
– Garażówka z jednej strony pokazuje każdemu, jak w odpowiedzialny sposób, bez wyrzucania na śmieci, pozbyć się np. niepotrzebnych zabawek, ubrań, książek czy elektroniki. Z drugiej, zachęca do tego, aby łączyć tradycyjne zakupy w sklepie z zakupami cyrkularnymi, które dostarczają takiej samej frajdy. Uczymy przy tym, jak nie tworzyć nadmiaru śmieci i poddawać rzeczy recyclingowi przez ich zbyt. To innowacyjne podejście do ekoedukacji realizowanej przez galerię – dodaje.
Co ciekawe, nie koliduje ono z handlowym charakterem Północnej, przeciwnie. – Organizując garażówki, Północna wykorzystuje swoją popularność w regionie i potencjał do mówienia o ważnej kwestii, jaką jest drugi obieg. Ponadto udowadniamy, że przestrzeń, która na co dzień kojarzy się z modą, rozrywką i shoppingiem, może propagować odpowiedzialne i zrównoważone zakupy. I to z korzyścią dla siebie i - co ważniejsze - dla środowiska – dodaje.
Zaplanowane na 2024 rok wyprzedaże garażowe będą odbywać się przeważnie w każdą trzecią niedzielę niehandlową miesiąca. Najbliższe zaplanowano na 18 lutego, 17 marca i 21 kwietnia.