W Galerii Północnej można oglądać 42 ogrody wróżek. Wystawa nie tylko dla miłośników baśni i florystyki Opublikowano 24 czerwca 2024
W Galerii Północnej można przenieść się do świata rodem z baśni. Wszystko za sprawą ogrodów wróżek, czyli nietypowych doniczkowych aranżacji z roślin, kwiatów, kamieni i innych dekoracji, które do 1 lipca można tam oglądać na specjalnej wystawie.

Ogrody wróżek, znane na całym świecie jako „fairy gardens”, podbijają serca dzieci oraz miłośników ogrodnictwa i florystyki. To niewielkie aranżacje, najczęściej w doniczkach, skrzynkach czy nieczynnych fontannach, które przypominają krajobraz rodem z bajek i baśni wiktoriańskiej Anglii.

Teraz takie nietypowe kompozycje można zobaczyć w Galerii Północnej. Do 1 lipca prezentowane są tam aż 42 ogrody w mikroskali. Aranżacje w donicach powstały m.in. z kamieni, małych roślin, mchów oraz realistycznych dekoracji, np. ławeczek, latarni, figurek czy płotków.

– Stworzenie ogrodu wróżek jest nie lada wyzwaniem. Trzeba bowiem nie tylko wymyślić oryginalną, bajkową scenografię, ale także odtworzyć ją z dużą precyzją i fantazją tak, aby oglądający z bliska mógł przenieść się w świat pełen magii. Sama kompozycja musi być także w miarę realistyczna, ułożona w taki sposób, jakby faktycznie mieszkały w niej wróżki i inne małe postaci – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.

Idea komponowania miniaturowych ogrodów wywodzi się z Japonii, gdzie od wieków powstają aranżacje np. z drzewek bonsai. Sam pomysł na „fairy gardens”, które łączą w sobie elementy tej sztuki z domkami dla lalek i terrariami, narodził się natomiast w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku.

Popularność ogrody zyskały natomiast po Wystawie Światowej w Chicago, kiedy opisał je The New York Times. Ponad 130 lat później moda na ogrody wróżek nie przemija. Aranżacje tego typu coraz częściej powstają w przydomowych ogródkach, na balkonach i w parkach, a teraz także w centrum handlowym.

Ogrody wróżek ustawione w Galerii Północnej powstały w ramach rodzinnego konkursu, jaki ogłosiła Północna. Galeria zaprosiła do niego 30 drużyn z Warszawy i okolic, a także zapewniła im niezbędne materiały do stworzenia miniatur. W tworzeniu aranżacji wzięli udział zarówno dorośli, jak i dzieci. Dodatkowo, wszyscy chętni mogli zgłaszać do konkursu prace wykonane w domu.

Wystawa ulokowana jest przy jednym z wejść głównych, w okolicy drogerii Super-Pharm. Wstęp jest bezpłatny.