Produkujemy coraz więcej elektroodpadów! Także w Polsce zużyte smartfony, suszarki czy inne sprzęty są wyzwaniem dla nie jednego domu. Szacuje się, że statystyczny Polak co roku wytwarza już 13,5 kg tego typu śmieci – podaje Global E-waste Monitor 2024. Problemem jednak jest nie tylko skala, ale także to, gdzie te odpady są wyrzucane. Chociaż 80% Polaków wie, że trzeba je segregować i wkładać do specjalnych pojemników, to jedynie 66% robi to w praktyce – wynika z badań pracowni Zymetria dla RLG Polska.
Dlatego tak ważne jest ciągłe przypominanie o tym, jak prawidłowo pozbywać się zepsutego opiekacza, blendera czy ekspresu do kawy. Idealną okazją do tego jest organizowana w Północnej akcja „Roślinka za elektrośmieci”, która ma pomóc warszawiakom w pozbyciu się zużytego i zepsutego sprzętu elektronicznego, RTV i AGD. Przynosząc urządzenia do specjalnego punktu, który stanie w centrum handlowym, będzie można w zamian odebrać sadzonkę z mieszkanką ziół w doniczce. W sumie przygotowano ich aż 1000. Aby je zdobyć, należy przynieść minimum 10 zużytych baterii lub sprzęt AGD/RTV lub drobny sprzęt elektryczny, który waży do 10 kg.
– Elektrośmieci nie można wyrzucać do koszy na plastik, szkło czy odpady zmieszane. Jest to groźne dla zdrowia i środowiska, a także może poskutkować grzywną. Tą akcją chcemy pokazać, jak w prawidłowy sposób zutylizować sprzęt elektroniczny czy urządzenia gospodarstwa domowego – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej. – Ułatwi to punkt recyklingowy, który działać będzie u nas 14 września w godzinach od 12.00 do 18.00. Każdy będzie mógł przynieść do niego elektroodpady, które zalegają w domu, a tym samym należycie się ich pozbyć, trzymając się zasad GOZ, czyli gospodarki obiegu zamkniętego. To praktyczna lekcja ekologii – dodaje.
Na zbiórkę można przynieść m.in. małe urządzenia elektryczne, takie jak suszarki, lokówki, żelazka, blendery, ekspresy do kawy, roboty kuchenne, czajniki elektryczne, sokowirówki, gofrownice czy młynki do kawy. Zbierane będą także m.in. telewizory, tablety, komputery, laptopy, drukarki, modemy, kamery, skanery, smartfony, telefony oraz odtwarzacze CD/DVD. Punkt przyjmować będzie również zużyte baterie.
Dlaczego warto włączyć się do akcji? – Prawidłowo posegregowane elektrośmieci i właściwie zutylizowane nie powodują szkód w środowisku naturalnym. Zawarte w nich substancje, w tym często toksyczne, nie przedostają się do ekosystemu. To ważne, aby o tym pamiętać, ilekroć zepsuje się nam czajnik czy zużyje bateria. Ponadto akcja jest okazją do tego, aby urządzić w domu wielkie sprzątanie, ale także dowiedzieć się więcej, jak segregować na co dzień opady oraz dokąd je zanosić tak, aby troszczyć się o środowisko – dodaje.
Źródło: Galeria Północna/Guarana PR
Tagi: Galeria Północna, GTC SA